Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2018

22 lutego - spotkanie z Tadeuszem Radziwonowiczem

>> 22 lutego - spotkanie z Tadeuszem Radziwonowiczem

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 22 lu-tego (czwartek) o godzinie 17.00 na spotkanie z Tadeuszem Radziwonowiczem pt. „W drodze do Niepodległej. Suwalszczyzna: listopad 1918 - sierpień 1919”.
Mieszkańcy Marggrabowej oraz Prus Wschodnich z pewnością śledzili zmiany na powojennej mapie Europy. Wydarzenia za wschodnią granicą Cesarstwa Niemieckiego budziły jeśli nie niepokój, to na pewno zainteresowanie. Przegrana wojna, rewolucja w Rosji, niepodległościowe działania Polaków wróżyły wielkie zmiany. Co działo się na pobliskiej Suwalszczyźnie? Jak przebiegała zmiana przyna-leżności państwowej? Jakie były oczekiwania i nadzieje ludności z terenów zamieszkiwanych przez Polaków, Żydów, Litwinów, Rosjan?
Przodkowie obecnych mieszkańców Olecka witali 11 listopada 1918 roku z radością i obawami. Warto wiedzieć, co budziło nadzieję, a co napawało niepokojem. Jaki był przebieg wydarzeń na oddalonych od centrum kraju suwalskich rubieżach. Tadeusz Radziwonowicz jest dyrektorem Archiwum Państwowego w Suwałkach. Zajmuje się bada-niem historii miasta i Suwalszczyzny w XX wieku.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna, Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Plac Wolności 22, II piętro

31 stycznia - OIH zaprasza na nieformalny turniej gier planszowych

>> 31 stycznia - OIH zaprasza na nieformalny turniej gier planszowych

godz. 10.00 do 15.00, Olecka Izba Historyczna

Jeśli dziecko marudzi stojąc w kolejce do kasy, albo nie bacząc na nic, żąda kolejnej pary butów, przyślij go do nas. Grając w „Kolejkę”, zrozumie, co to znaczy czekać w ogonku przed sklepem lub „polować” na potrzebne do życia artykuły.
Jeśli natomiast ktoś kiedyś marzył o dalekich podróżach kultowym statkiem pasażerskim „Batory”, zapraszam! Nie można wyjść z pracy!? Od czego jest dziecko?! Niech doświadczy tego, czego rodzice nie mogli. W pakiecie egzotycznej, luksusowej podróży - zabójstwo na pokładzie i szukanie mordercy.
A jeśli nie wiecie, co porabiali legioniści na przepustkach, to macie jedyną okazję, żeby się przekonać grając w „Przepustkę”.
Te i inne gry planszowe o tematyce historycznej czekają na dzieci, nastolatki, młodzież.
Mile widziani dziadkowie, czyli Panie i Panowie z wnukami.
Zapewniamy słone paluszki - do pogryzania z nerwów, zamiast palców.
Olecka Izba Historyczna, II piętro, Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”

18 stycznia - spotkanie w OIH  z dr Stefanem Marcinkiewiczem

>> 18 stycznia - spotkanie w OIH z dr Stefanem Marcinkiewiczem

godz. 17.00,Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na spotkanie z dr Stefanem Marcinkiewiczem pt. „Jak z Uralu przyjechaliśmy do Polski, to i stąd przyjedziemy". Akcja Wisła w pamięci biograficznej mieszkańców wschodnich Mazur.
W latach 1944-1950 ukraińska ludność była przesiedlana z południowo-wschodnich terenów Polski na tzw. ziemie odzyskane. Oprócz Ukraińców opuścić swoje wsie musieli Łemkowie, Bojkowie i Dolinianie - ok. 140 tysięcy polskich obywateli. Na Mazurach z poczuciem krzywdy, w obcym krajobrazie i wśród obcych, często nieprzychylnych, sąsiadów, także przesiedleńców, zaczynali nowe, trudne życie. Jakie były ich losy i czym różniły się od sytuacji innych osadników dowiedzą się Państwo na spotkaniu z dr Stefanem Marcinkiewiczem.
Stefan Marcinkiewicz, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, autor publikacji „Mityczna stolica Mazur. Miedzy Ełkiem a Lycka”, Ełk 2015; pracownik naukowy Katedry Socjologii Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jego zainteresowania badawcze obejmują socjologię procesów migracyjnych, pamięć społeczną oraz socjologię regionu i społeczności lokalnych - Mazury są terenem jego naukowej penetracji.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury Olecku „Mazury Garbate”, Plac Wolności 22, II piętro