Galeria

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Wystawy - Wystawy 2005

luty 2005

>> luty 2005 "LOT"

Wideo instalacja Jarosława Jasińskiego i Tadeusza Krzywickiego

Wernisaż Jarosława Jasińskiego i Tadeusza Krzywickiego


galeria

maj 2005

>> maj 2005 "Nosy"

A ty, co masz taki nos? Jesteś z miasta Nosów?” Nos, niuch, kulfon, nosek, noseczek, truskawka, kartofel, kicha, trąba – i jeszcze pewnie tysiące innych określeń, porównań itp. skojarzeń może określać to co jest ozdobą naszej twarzy. Tym razem stało się również tematem twórczości plastycznej, tematem wrażliwej komunikacji między twórcą, a jego otoczeniem. Zdawałoby się, że temat jest niezwykle realistyczny, wręcz anatomiczny i dokładny, a jednak stało się inaczej.

Czasami samo przygotowywanie wystawy jest sztuką. Pomysł i jej aranżacja stają się integralną częścią wystawianych prac. Tak tez stało się z wystawą uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej pt. NOSY „A ty, co masz taki nos?

Jesteś z miasta Nosów?”

Nos, niuch, kulfon, nosek, noseczek, truskawka, kartofel, kicha, trąba – i jeszcze pewnie tysiące innych określeń, porównań itp. skojarzeń może określać to co jest ozdobą naszej twarzy. Tym razem stało się również tematem twórczości plastycznej, tematem wrażliwej komunikacji między twórcą, a jego otoczeniem.

Zdawałoby się, że temat jest niezwykle realistyczny, wręcz anatomiczny i dokładny, a jednak stało się inaczej. Część z przedstawionych prac taka jest w szczególności, ale też niektóre ocierają się o abstrakcję podobną do rzeźb Moora lub są dywagacją daleko odbiegającą od tematu przedstawiania tej części ludzkiej anatomii.

Niemniej wystawa urzeka. Czyni to wspaniała aranżacja, wykorzystanie przestrzeni oraz wprowadzenie do tej prezentacji bardzo intymnych fotograficznych portretów wystawiających osób autorstwa Zbigniewa Dardy. Portrety te to bardzo ważny element tej wystawy. Określają one twórców, tworzą nastrój. Są bardzo intymne, jak już wspomniałem, a piszę o tym po raz drugi, bo bardzo rzadko udaje się uzyskać taki efekt tworząc masywną, kolorową fotografię w scenerii plenerowej.

Na wystawie tej część ekspozycji stanowią rysunki ołówkiem i tuszem, akwarele i oleje. Szczególnie akwarele z farbą kładzioną jak tempera urzekają. Prostota, brak zawiłości, lekko podany temat – to największe walory tych przedstawień.

Na uwagę zasługuje katalog wystawy zaaranżowany przez Zbigniewa Terepkę. Tam również zostały wykorzystane zdjęcia Z. Dardy.


galeria

czerwiec 2005

>> czerwiec 2005 "Mazury światłem malowane"

Młodzi ludzie z Litwy, Rosji i Polski uczestniczyli w międzynarodowym projekcie „Są takie miejsca w Europie – Spotkajmy się na Mazurach” finansowanym ze środków Unii Europejskiej, a koordynowanym przez Euroregion Niemen.

Przez dwie edycje na warsztatach tańca poznawali tańce regionu Warmii i Mazur. W regionalnej kuchni każdy chciał zabłysnąć oryginalnym daniem. Młodzi literaci próbowali swych sił pisząc reportaże o tym co działo się podczas spotkań.

Projekt zakończył się wystawą fotograficzną, efektem warsztatów zatytułowanych „Mazury światłem malowane”. Fotografie wykonane fotografią cyfrową uwieczniły miejsca na mazurach, które odwiedziła młodzież.

Prowadzący warsztaty Maciej Kupczyński, jednocześnie aranżer wystawy, fotografik z zamiłowania i profesjonalista w tej sztuce pokazał, co można wydobyć i zatrzymać na fotografii tak, aby zaciekawiła i fascynowała.

Czy efekt ten został osiągnięty, można przekonać się odwiedzając wystawę w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku „Mazury Garbate” w godzinach pracy ośrodka do 15.08.2005r.

Koordynatorami projektu byli: Zbigniew Darda i Bożena Gałązka.


galeria

listopad 2005 Kacper Krajewski

>> listopad 2005 Kacper Krajewski "Paris de temps en temps"

KACPER KRAJEWSKI Zaczynał w latach 70 jako grafik i rysownik, parał się też dziennikarstwem i wszystkim co wiązało się w tym czasie z kulturą studencką. Do klubu fotograficznego 6x9 przy pałacu młodzieży im. J.Stalina trafił dzięki niezłym fotomontażom. Tak zaistniał w środowisku fotograficznym. Stan wojenny skłonił Go do rejestracji wydarzeń, manifestacji, ale i życia codziennego. Te obrazy rzeczywistości i inne dokumenty przemycał do paryskiego wydawnictwa „Kontakt” z którym współpracował przez 6 lat. Pojawiła się też możliwość współpracy z paryskim „Liberation” i „La croix”. Po drodze był też berliński „Pogląd, Die Tages Zeitung,Der Spigel i Die Zeit” Bardzo pochlebną recenzje za zdjęcia „Clochardzi Warszawy” otrzymał w „STERN-ie” W Szwecji wydał album „ Warszawa-impresje bez retuszu” Po odwołaniu stanu wojennego publikował w piśmie” Myśl Społeczna” następnie w tygodniku „Spotkania”. Przez 4 lata był fotoreporterem „Życia Warszawy”. Potem „Marie Claire” miesięcznik „Twój Pies”, tygodnik „Wprost” i „News Week”. Współpraca z „Polityką, Fokus, Twój Styl, Pani Domu” i całego mnóstwa tytułów.

Kacper Krajewski jest autorem i współautorem wielu wystaw krajowych i zagranicznych.


galeria

marzec 2005  Tomasz Kosiorowski

>> marzec 2005 Tomasz Kosiorowski

I wizyta Jana Pawła II w Polsce

Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski miała miejsce w 1979 roku i trwała od 2 do 10 czerwca. Wizyta ta przebiegała pod hasłem „Gaude Mater Polonia”, co oznacza „Raduj się Polsko – Matko Moja”. Papież odwiedził swój rodzinny kraj w okresie, gdy w Polsce rządził komunizm. Dlatego też, Jego słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej ziemi” jakby obudziły społeczeństwo Polskie z kilkudziesięcioletniego uśpienia w owym komunizmie.


1 2 >>